Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir?

Günümüzde kendini geliştirmek için pek çok kişinin sorduğu bir sorudur bu: “Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir?”

Uzun yıllar yabancı dil eğitimi alan, kursa giden, özel ders alan pek çok birey iş okuma potansiyelini ve konuşma becerilerini kullanmaya gelince arzu ettiği düzeyde başarı elde edemediğini görmektedir. Peki bunca emeğe karşı yabancı dilde neden arzu edilen düzeye ulaşılamamaktadır? Daha doğrusu neden yabancı dil öğrenme konusunda başarısızlık hat safhadadır?

Öncelikle konuyu daha iyi anlamak adına tersten okuma yaparak “Yabancı dil nasıl öğrenilmez?” konusuna girelim. Yabancı dil öğrenme konusunda yapılan büyük yanlışlar kısaca şu şekildedir:

 1. Aşırı derecede gramere odaklanma: Pek çok kişi yabancı bir dili öğrenmenin en önemli bölümünün gramer öğrenmekten geçtiğine inanır. Oysaki gramer öğrenme yabancı dil temel eğitiminde çok ihtiyaç duyulan bir alan olmasına rağmen, seviye ilerledikçe üzerinde daha az durulması gereken bir konudur. Sürekli gramer çalışarak yabancı dili değil, o dilin kuralları hakkında bilgiye sahip olursunuz. Yabancı dilin doğal konuşmacıları bile çoğu zaman grameri çok iyi bilmez.
 2. Kelime listeleri ezberleme: Kelimenin Türkçe anlamını ezberlemek o kelimeyi kullanabileceğiniz anlamına gelmez. Çoğu zaman listedeki sırayı ezberlersiniz.
 3. Düzenli çalışmama: Yabancı dili öğrenmek tıpkı bir spor branşında olduğu gibi sürekli çalışma, tekrar etme ve o dili doğru biçimde kullanmayı gerektirir.
 4. Benim dil öğrenmeye yeteneğim yok! Yanlış. Ana dilini edinebilmiş, fiziksel ve zihinsel engeli olmayan her birey isterse yabancı dil öğrenebilir. Yeter ki doğru yöntemi uygun biçimde takip etsin.

Bu ve benzeri örnekler ve önyargılar saymakla bitmez. Peki asıl konumuza gelelim yabancı dil nasıl öğrenilir? Kısaca, madde madde ve teknik detaylara takılmadan bu soruyu şu şekilde cevaplayabiliriz.

 1. Temel gramer kurallarını öğrenin. Bu yapıları bol bol kullanarak (okurken, dinlerken, yazarken ve konuşurken) pratik yapın. Ancak, bu kuralları aşırı derecede sorgulamayın, formülize etmeyin. Bol bol tekrar edip kullanarak içselleştirin.
 2. Seviyenize uygun bol anlamlı girdi sağlayın. Yani, seviyenize uygun kitaplar okuyun, dinleme yapın, mümkün olduğunca yazılı uygulama yapın ve eğiticilerinizin verdiği geri bildirimleri önemseyin. Derslerde ve konuşma kulüplerinde bol bol konuşmak için gayret edin. Hata yapmaktan asla ve asla korkmayın. Hata yapmak öğrenmek demektir. Yabancı filmler izlemek, kitaplar okumak, hikayeler dinlemek size bol miktarda anlamlı girdi sağlayacak ve siz farkında olmadan bir sürü şeyi hem tekrar edecek hem de öğreneceksiniz.
 3. Kelime bilginizi olabildiğince artırın. Yabancı dilde bir kelimeyi bilmek demek onun farklı varyasyonları ve kullanımlarını bilmek, diğer kelimelerle olan bağlantısı öğrenmek ve o kelimeleri kullanmak demektir. Bu da bol bol okuma ve dinleme ile yapılabilir.
 4. Psikolojik bariyerleri kırın. Pek çok kişi (özellikle yetişkinler) yabancı dil öğrenirken hata yapmaktan, komik duruma düşmekten, anlamadığı konuları sormaktan korkar ve çekinir. Bu şekilde hiç bir zaman ders ve konuşma ortamlarında aktif olamaz ve öğrenemez. Bu konuda yabancı dil öğretmenlerine de çok görev düşmektedir. Sınıf içinde hata yapmanın normal olduğu, bunun komik bir şeymiş gibi algılanmaması en başından anlatılmalıdır. Sınıfta kaygı düzeyinin ne çok fazla ne de çok olması gereklidir. Bu şekilde başarı da artacaktır.
 5. Ders dışında yapılacak her tür tekrar, ödev, okuma, dinleme, film izleme, konuşma pratiği yapma, vb. şeyler çarpan etkisiyle başarınızı artıracaktır. Her gün kısa kısa çalışmak biriktirip haftada bir iki kez çalışmaktan kat kat daha iyidir.
 6. Her fırsatta yabancı dili kullanın.

İşte yapılması ya da yapılmaması gereken hemen her şey yukarıda anlatılmaktadır. Yabancı dil eğitiminde başarılı olmanın yolu;

 1. Anlamlı girdi oluşturmaktan,
 2. Bol bol okuma ve dinleme yapmaktan,
 3. Kelimeleri öğrenmekten,
 4. Yabancı dili her fırsatta kullanmaktan,
 5. Disiplinli ve düzenli çalışmaktan,
 6. Psikolojik bariyerleri aşmaktan,
 7. İnatçı olmaktan,

geçmektedir.

Tüm öğrenenlere yabancı dil öğrenme serüvenlerinde başarıla dilerim.

Mustafa Sağlam
İngilizce Öğretmeni

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.